OLD TIMES
Menü
 
Letöltések
 
Linkek
 
 
Dokumentumok
Dokumentumok : A hangosfilm megjelenése

A hangosfilm megjelenése

  2004.09.16. 22:02


Kísérletezgetés a haggal:

   A némafilmek sohasem voltak igazán némák. Már az eslõ vetítéseken is szongoraszó festette alá a képeket. 1920 táján sok mozipalotában mûködtek géporgonák, hanghatásokat keltõ gépek, sõt, néhol a filmszínház saját zenekara muzsikált.

   Lemezhang:

   A mozi úttörõi tulajdonképpen sohasem akarták, hogy a film néma legyen. William  Dickson páldául megprübálta a kinematoszkópot (lásd. Az elsõ fimkockák címszó alatt) együtt használni a fonográffal. Több feltaláló is kísérletezett olyan rendszerekkel, amelyek gramonoflemezeken tárolták a hangot. Köztük volt Cecil Hepworth, akinek Vivaphone -filmjei igen sikeresek voltak Angliában az 1900 -as évek elején. Csakhogy a lemezre vett hang nagyon megbízhatatlan volt, mert ha a gramofonkorong megrepedt vagy a celluloidszalag beszakadt, akkor megszûnt a hang és a kép egyidejûsége (azaz nem voltak többé szinkronban), ráadásul a lemezt a film kellõs közepén kellett kicserélni. Az is gondot okozott, hogyan lehet a hangot jól halhatóvá tenni az egész nézõtéren, mígnem egy amerikai feltaláló Lee De Forest1922 -ben megoldotta az erõsítés problémáját. Ezzel lehetõvé vált, hogy a hangszórók akár a legnagyobb mozipalotákat is betöltsék hangjukkal. Ugyancsak De Forest dolgozta ki a Phonofilm nevû rendszert, amellyel a hangot magán a filmszalagon tárolták. 1923 és 1927 között De Forest több mint ezer rövid hangosfilmben örökítette meg a kor hírességeit.
   Már nyolcvannál is több moziban vetítették a Phonofilm - sorozatot világszerte, de Hollywood még mindig nem hitt abban, hogy a film jövõje a hang. A mozicézároknak nemigen fûlt a foguk ahhoz, hogy stúdióukat és filmszínházaikat roppant költséggel átállítsák a hangos technikára, s attól is féltek, hogy  a beszélõ film múlékony  újdonságnak bizonyul. Az a kilátás is nyugtalanította õket, hogy ha a "talkie" -k sikert aratnak, akkor tömérdek némafilm marad a nyakukon. A nem angol nyelvû országok közönsége nyilván csakis a saját nyelvén akarja látni  a filmeket. S végül, a cézárok azt is nagyon jól tudták, hogy a hollywoodi sztárok elsõsorban az arcjátékot, a gesztusok használatát tanulták meg és gondjaik lehetnek a dialógussal. Hirtelen félbeszakadt az olyan, vaskos külföldi kiejtéssel beszélõ színészek karrierje, mint Emil Jannings vagy Pola Negri - de John Gilbert és Clara Bow sztárságának is befellegzett, mert a hangjuk nem illett a filmbeli megjelenésükhöz.

   Beszélõ képek:

   A húszas évek közepén a Warner Brothers nehéz helyzetbe került, nagy közönséget kellett az új filmjeire bevonzania, hogy megmaradhasson a szakmában. Így hát Sam Warner elhatározta, hogy vállalja a kockázatot, és megpróbálkozik a hanggal. 1926 -ban s stúdió elkészítette a Don Juan címû kosztümos történelmi drámát, mely néma volt ugyan, de a Vitaphone védjegyû lemezes hangrözítõ rendszerrel különféle hanghatásokat és zenekari muzsikát mellékeltek hozzá. A film sikert aratott, ám a többi hollywoodi hatalmasság még mindig nem bízott a hang vonzóerejében. Aztán 1927 októberében végleg bebizonyosodott, hogy a némafilmkorszk lezárult. Ekkor mutatták be A dzsesszénekest, Al Jolsonnal a fõszerepben. Dalok is elhangzottak a filmben, a történetben viszont nem volt semmi különös. Ám az egyik szám után Jolson hirtelen a kamera felé fordult és így szólt: "Várjatok egy percet. Csak egy percet. Amit eddig hallottatok, az semmi." Nem õ volt az elsõ, aki dalra fakadt vagy megszólalt a mozivásznon, de az a tény, hogy egy képzelt személy egyszer csak megszólal, lenyûgözte a jelképes érzelemkifejezéshez, néma gesztusokhoz szokott nézõket. Amikor Jolson kiejtette ezeket a teljesen rögtönzött mondatokat, a közönségnek az a benyomása támadt, mintha valódi beszélgetést fülelt volna ki, és minden eddiginél jobban az események részesének érezte magát. A stúdióban eredetileg ki akarták vágni ezeket a szavakat, de Sam Warner ragszkodott hozzájuk - és a film fordulópontnak bizonyult a mozi történetében.

   A film beszélni tanul:

   Többféle hangrögzítési eljárás is született, de a mozicézárok nem akartak még egy szbadalomháborút (lásd. A "néma" Hollywood - Moziháborúk), úgyhogy közös megegyezéssel egyetlen, a hangot a filmszalagra rögzítõ módszert fogadtak el - a Photophone -t -, s attól fogva ezt használták valamennyi stúdióban és moziban. A hangosfilm megnyugtatta a stúdiókat anyagi tekintetben, de új mûvészi és szakmai problémákat hozott magával - mert amint a filmek beszélni kezdtek, jószerivel megszûnt bennük a mozgás. Az elsõ mikrofonokat egyetlen helyzetben rögzítették, és a hatótávolságuk olyan kicsi volt, hogy a színészeket közelrõl kellett a membránba beszélniük, azaz dialógus közben nem mozoghattak. Ezenkívül a kamerát is egy helyben kellett tartani a "jégszekrénynek" becézett hangszigetelt fülkében, nehogy a mikrofonok felvegyék a motor zúgását. Végül, a filmes hangsávot nehéz volt vágni, mert a hangjelek megelõzték a képeket. Lehet, hogy a filmekben kevés volt a mozgás, de azért bõségesen kárpótoltak a beszéddel. Amerika legjobb színpadi színészei vitték Hollywoodba, hogy a legkiválóbb élõ drámaírók szövegeit mondják el. A stúdiók annyi dialógust követeltek, amennyit csak lehetett, így aztán az olyan filmeket, amin a Bryan Foy rendezte New York fényei - melyet "az elsõ százszázalékos beszélõ filmként" reklámoztak - "illusztrált rádiónak" nevezték a fanyalgók. Sok korai hangosfilmben dalok is felhangzottak, hogy minél jobban kiaknázzák az újdonságot. A közönség azonban igencsak hamar megunta az egy kaptafára készült filmeket, és még a "csupa beszéd, csupa ének, csupa tánc" musicalek sem duzzasztották tovább a bevételt. A nézõk más mûfajok, például a bûnügyi film felé fordultak. A Kis cézárban (1930) vagy a Közellenségben (1931) lövések dörrentek, autógumik csikorogtak, kemény szavak koppantak, s ez csak fokozta a történet feszültségét.

   Kísérletek a hanggal:

   Néhány európai rendezõ, mint René Clair vagy Szergej Eizenstein, de a hollywoodi film számos képviselõje is azt kereste, hogyan lehet eredetibb módon felhasználni a hangot. Ermst Lubitsch, King Vidor és Lewis Milestone az elsõk között voltak, akik mozgó kamerával, hang nélkül vették fel a cselekményt, s aztán az "utószinkron" nevû eljárással hozzá a dialógust, a zörejeket és a zenét. Rouben Mamoulian még meghökkentõbb újításokkal állt elõ. Taps (1929) és A nagyváros fényei (1931) címû filmjeiben olyan eszközöket alkalmazott, mint az egymást átfedõ dialógusok, a láthatatlan forrásból megszólaló hangok és a természetellenes zörejek. A harmincas évek elején egy egyszerû eszközzel sikerült elfojtani a felvevõgép zúgását, aztán erõsebb mikrofonokat is kifejlesztettek, és bevezették a Moviolának nevezett újfajta vágóasztalt. A filmekbe lassan visszatért a mozgás.

   Cenzúra:

   A hangra való átállás olyan sokba került Hollywoodnak, hogy kénytelenek voltak bankokhoz és más nagyvállalatokhoz fordulni segítségért. Ezek a cégek pedig cserébe megkövetelték - több vallásos szervezet támogatásával -, hogy a stúdiók kerüljék el a vitathatü témákat. Hollywood rákényszerült, hogy elfogadja a "Gyártási kódex" nevû szabványgyûjteményt. Megtiltották, hogy a hollywoodi filmek bármiféle vallásos meggyõzõdést bíráljanak, sebészeti mûtéteket, kábítószeres mámort, részegséget, gyermekkel vagy álatokkal szembeni kegyetlenséget ábrázoljanak. Tilos volt durva szavakat használni - beleértve az olyanokat, mint "franc" vagy "dilis". Tilos volt erõszakos cselekmények részleteit bemutatni - s a rossz embereket ugyan meg lehetett ölni, õk azonban nem ölhettek meg rendõröket. A legszigorúbb szabályok a szexre vonatkoztak. Kitiltották a vászonról a különbözõ bõrszínû emberek közti szerelmet, sõt még a szenvedélyes csókot is.

 
Idő
 
 
Naptár
2024. Április
HKSCPSV
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
Látogatottság
Indulás: 2004-09-12
 

 
Zene
 
SZAVAZÁS!!!
Mitből legyen több az oldalon?

Autókból, járművekből
Pinupokból
Reklámokból
Egyéb képekből
Dokumentumokból
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
hóesés
 

Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal